TREND RAPORU | 2012 Kış Palto Dosyası

Hiç istemesek de kara kış kapımızda hanımlar! Bantlı ayakkabıcıklarımızla fonda "Bye Bye Love Bye Bye Happiness" çalarken vedalaşmanın, tiril tiril kıyafetleri "aaa böyle bişeyim mi varmış" diye arada şaşkınlıklara gark olarak kışlıklarla değiş tokuş ederek kaldırmanın zamanıdır. Ne kadar kalın giyinseniz de eve geldiğinizde başınızı omuzlarınıza gömmekten tutulmuş bir boyna, belediyeden sevgilerle sıçramış çamur lekesine, dokunmatik telefonunuzla aranızı bozan eldivenlerinizden mutlaka bir yerlerde düşürülmüş tekine; Ugg giymeyeceğim diye and içmekten ötürü büzüşmüş parmacıklara hazır mısınııız? :) O zaman sizi bir nebze olsun ısıtacak palto trendlerine buyrun!
Geçen sezon devetüyü rengi uygulanması şart bir kanun gibi her yanı kaplamıştı. Bu yıl ise parlak renklerin egemenliğinde! Mücevher renklerinde paltolarla kışımızı renklendirebilir, soğuk havaya biraz olsun sıcaklık katabiliriz. Özellikle "kırmızı" tavsiye ederim çünkü onu tıpkı siyah, gri, camel gibi temel renkleri kullandığınız kadar rahat kullanabilirsiniz! Fabrika ve H&M'deki kırmızılar ile Koton'un sarısı ve Burberry'nin enfes turuncusuna göz atın derim:)
İşte benim favorim! Çift düğme ♥ Gövde ve bele oturan keskin ve kusursuz bir dikiş; askeri disiplinle sıralanmış düğmeler; beli ön plana çıkaran bir kemer ile fit bir çift düğme palto için GUCCInin kölesi olabilirim:)
2 sezondur yerini koruyan cape yani pelerin tipi kabanlar bu sezon da yine çok çok çok modaaa! Açıkçası ben pelerinlerin de uzuun, upuzun olanlarını seviyorum, bence çok ortaçağ, çok asil bir hava veriyor. Kısalar ise özellikle casual görünümler için bire bir. Üstelik bu sezon yine çok trend olan "preppy" yani kolej şıklığına hava katabileceğiniz modeller.
İşte bu sezona özgü yepyeni bir trend: farklı materyallerin bir araya geldiği paltolar. Bana çok keyif vermese de mutlaka önümüzdeki bir kaç sezon en "trendy"ler arasında yerini koruyacağına inanıyorum, o yüzden mantıklı bir yatırım derim. Zaten ALEXANDER WANG'in başlattığı hangi şey tutmadı ki? Özellikle deri+kaşmir; deri+trench; yün+deri birlikteliklerinin gözde olduğu ama kolu ayrı telden, yakası ayrı telden çalsa yeteceği bu modellerden biriyle modayla yatıp modayla kalkan kategorisine girmeniz garanti:)
Bütün bir seneyi Kate ve William'a, nişan yüzüğüne, kraliyet düğününe, mavi kana verdikten sonra moda dünyasının da "Brit asaleti"nden etkilenmeyeceğni beklemiyorduk ya:) Yakında bir Trend Raporu ile size sunacağım "Heritage" trendi paltolarda da yerini alıyor ve "tüvit" çook eski yıllardan günümüze tekrar dönüyor! Hem de tüm asaleti ile. Bu paltoları saçınızda şık birer ipek eşarp, deri eldivenler ve yakada pırıltılı bir broş ile tamamlayın ve prensi beklemeye koyulun:)
Biz Türklerin "napa" dediği ve İskoç çobanlardan esinlenerek ortaya çıkan napa paltolar unutulup gittikleri 80lerden ani bir dönüş yaptılar! Gençler siz bu trendin tadını çıkarın, zira benim için napa hala bir Yaşar Alptekin-Bahar Öztan kış buluşması, bi Ahu Tuğba aslanbaşı demek, bu travma kolay atlatılmaz:) Ama giyenlerin yalancısıyım napalar fena sıcak tutuyor:) Genelde kahve deri, krem kürk ile bildiğimiz napaların açık renklileri bu sezon daha gözde.
Dünya üzerinde başka palto kalmasa yine de giymeyeceğim, gerekirse zemheri zürefası gibi dolaşmayı tercih edeceğim yeni bir trend de "oversize" yani kocaman paltolar giymek. ISABEL MARANT ve STELLA McCARTNEY'nin başının altından çıkan bu trend belki 190 boyunda 40 kiloluk İsveçli kızları daha bi etine dolgun gösterebilir ama beni yapsa yapsa cırcır böceğinden hallice yapar diye düşünüyorum! Özellikle "cocoon coat" denen yani koza biçimli modelleri ile yine de hemen her podyumda yerini aldı ve derhal markalar tarafından da taklit edildi. O yüzden benden yazması:)
İşte paltoya en çok yakıştırdığım şey: kürk (tabi sahtesiii!) Anında feminen ve klas bir görünüm sağlayıp, bir paltonun havasını tamamen değiştiren kürk detayları genelde yakada görmeye alışkınız, oysa bu sezon etek ucunda, kol uçlarında, gövde ve kol panellerinde kullanımı daha gözde:)
Ama bazen öyle bir an gelir, öyle donar öyle donarsınız kiii şunca anlattığım enfes palto kesmez, şekline şukelasına bakmadan pofur pofur kaz tüylü, polar içli paltolara sığınmak farz olur:) Bi 20 kilo fazla mı göstermiş, renginde iş mi yokmuş dinlemez hemen içine gömülürüz:) İşte bu kış sezonu da yine pofuduklar tabii ki moda ama biraz daha rötüşlanmış halleri ile. Bele oturan; beyaz, altın ve kum rengi gözde; kapitoneleri biraz daha küçültülmüş versiyonları oldukça şık:)
Gelelim Sonbahar/Kış moda haftalarının en popüler, en bir numaralı palto trendine: bileklere uzanan maksi paltolar! Her nedense Türkiye sınırlarını geçemedi bu trend, sanıyorum tek örneği Fabrika'da ama RODARTE'den GUCCI'ye, MICHEAL KORS'a hemen her podyum sezonun maksi elbise ve etekleriyle birlikte salınan upuzun maksi paltolara ev sahipliği yaptı.

Kış sezonunun tüm paltolarını biir bir anlattım, artık yok ben üşüdüm Boom, aman dondum Boom demeyin:)

[Görseller: polyvore,net-a-porter,style]

0 yorum:

Yorum Gönder